open-navigation
close-navigation

Слово «ангіна» походить від латинського «ango» – стискати і душити. І хоча в ході ангіни ще ніхто не загинув від задухи, назва прижилася не тільки серед лікарів, а й серед пацієнтів.

Що це таке?

Друга назва хвороби – «тонзиліт» більш логічне, воно означає «запалення мигдалин». Адже під ангіною і мають на увазі запалення піднебінних мигдалин, що виникає в результаті гострого інфекційного захворювання.
Types of weights to exercise and which ones to choose test prop innovation in sports and health are the priority in huawei’s scientific development center | aygun weekly.
На ангіну хворіють все від малого до великого, проте в основному страждають маленькі діти і дорослі молодше 30 років. Сплеск захворювань припадає на весну та осінь.

ПРИЧИНА

Для того щоб людина захворіла, в його організм обов’язково повинен потрапити збудник інфекції. Викликати ангіну може ціла армія хвороботворних мікроорганізмів: бактерії (округлі, спіральні і палочкообразниє), віруси і грибки. Втім, найчастіше причиною хвороби стає кругла бактерія бета-гемолітичний стрептокок групи А, трохи рідше стафілокок (теж круглий).

Інфекція може потрапляти зовні і зсередини. У першому випадку її джерелом є хвора людина. Коли він кашляє або чхає, хвороботворні мікроорганізми розлітаються і інфікують здорових людей. Заразитися можна не тільки, перебуваючи поруч із хворим, але і через спільний посуд, білизну і рушник. Внутрішній джерело ангіни – вогнища застарілої інфекції: карієс, хворі ясна, хронічний нежить. Якщо ці бактерії залишають насиджене місце, результатом може стати запалення піднебінних мигдалин.

Факторами у розвитку ангіни служать переохолодження чи перегрівання, запилена атмосфера, зниження імунітету, механічні травми мигдаликів. Провокують ангіну посилене куріння, прийом алкоголю.

Що відбувається?

Опинившись в організмі людини, бактерії осідають в піднебінних мигдалинах, їх ще називають гландами, і починають свою руйнівну діяльність. Ознаки хвороби з’являються на 5-7 днів після зараження. Запалення при ангіні носить інфекційно-алергічний характер, тобто в розвитку хвороби беруть участь як мікроби, так і власна імунна система хворого.

Залежно від ступеня ураження мигдалин виділяють катаральну (поверхневу) ангіну, лакунарну (більш глибоку) і фолікулярну (зовсім глибоку).

Чим небезпечне?

Ангіна може викликати важкі ускладнення з боку серця (міокардит), суглобів (ревматизм) і нирок (нефрит). Крім того, навколо мигдалин може утворитися гнійник (абсцес), в особливо важких випадках статися зараження крові (сепсис).

Як розпізнати?

Ангіна, як правило, починається різко. Ні з того, ні з сього з’являється відчуття сухості і першіння в горлі. Потім починає сильно боліти горло, та так, що важко не тільки їсти тверду їжу, але і ковтати рідину. Піднімається температура, особливо висока вона у дітей (до 38-40 градусів). Відзначається загальна слабкість, нездужання, головний біль, ломота в кінцівках. Лімфатичні вузли шиї стають болючими і збільшуються. Якщо взяти дзеркальце і зазирнути собі в рот, можна побачити, що мигдалини почервоніли і збільшилися. При гнійної ангіні вони покриті жовтуватими бульбашками. Захворювання триває три-сім днів. Якщо не виникне яких-небудь ускладнень, хвороба проходить, хоча температура може триматися тривалий час.

ДІАГНОСТИКА

При підозрі на ангіну потрібно обов’язково йти до терапевта або до ЛОР-лікаря. Дуже важливо правильно і вчасно поставити діагноз, адже ангіна є серйозним захворюванням, яке може викликати ускладнення. До того ж її часто можна переплутати з ще більш важкою хворобою дифтерію. В ході обстеження лікар огляне горло хворого, вислухає його скарги, призначить аналіз крові і сечі, а також візьме мазок з горла на дифтерію.

Лікуванням ангіни займається лікар інфекційного стаціонару.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *