open-navigation
close-navigation

Видалення мигдаликів, або ж тонзилектомія – хірургічна операція, під час якої виконується повне видалення мигдалин. В класичному розумінні цього поняття мова йде про піднебінні мигдалини.

Такий метод лікування не є першочерговим і його застосовують лише тоді, коли консервативні методи терапії вже недієві і наявність мигдалин не приносить користі організму, а навпаки – шкодить. В здоровому організмі мигдалини є органом імунного захисту і створюють відповідний бар’єр на шляху проникнення хвороботворних мікроорганізмів у дихальні шляхи. Однак, коли з певних причин механізми захисту виснажуються, самі мигдалини стають вогнищем інфекції і тому найбільш оптимальним варіантом у таких ситуаціях є їхнє видалення.

Показання до проведення операції

Рішення про призначення тонзилектомії приймає лише кваліфікований спеціаліст на основі проведеного комплексного обстеження. Існують певні показання для видалення миглаликів:

1. Часті тонзиліти (ангіни), які переходять у хронічну форму. Особливо небезпечними є тонзиліти стрептококової етіології. Їх потрібно відрізняти від звичайних респіраторних інфекцій. Для цього проводяться спеціальні лабораторні тести, особливо важливим серед них титр антистрептолізину. Його підвищення достовірно свідчить про наявність в організмі стрептококової інфекції.

2. Ускладнення ангіни паратонзилярним абсцесом. (гнійне запалення м’яких тканин, які оточують мигдалини).

3. Наявність захворювань інших органів, що пов’язані з ревматизмом. Це, як правило, порушення з боку серцево-судинної системи, проблеми із суглобами та патологія нирок. В таких випадках лікар зважує всі ризики для пацієнта, попередньо провівши додаткові лабораторні обстеження.

4. Гіпертрофія піднебінних мигдалин, що заважає повноцінному диханню та ковтанню. Часто такі пацієнти мають проблеми зі сном через хропіння а також страждають синдромом апное уві сні.

Як проходить операція

При підготовці до операції з видалення мигдаликів немає потреби в госпіталізації. Усі обстеження можна провести в амбулаторних умовах. При деяких формах тонзиліту (наприклад, при токсико-алергічній) а також при наявності супутніх захворювань видалення мигдаликів проводять на фоні лікування певними лікарськими препаратами.

Напередодні операції призначають снодійні препарати, що допомагає знизити рівень тривожності пацієнта, а за півгодини до операції дають заспокійливий засіб. Саме втручання проводять натще, однак якщо з тих чи інших причин пацієнту небажані довгі перерви між прийомами їжі, то операція можлива тільки після 4 годин після прийому їжі.

Зазвичай тонзилектомію проводять під місцевим знеболенням, деколи застосовують загальний наркоз. Місцеве знеболення включає поверхневу обробку слизової оболонки рота, це може бути змочування або ж зрошування розчином анестетика. Далі вже на знечуленій ротовій порожнині проводять обколювання кожної мигдалини препаратом для місцевої анестезії. Після цього лікар приступає до самого процесу видалення. Існують різні методики операції із застосуванням лазера, кріодеструкції, радіохвильової чи ультразвукової техніки. Метод проведення тонзилектомії визначається попередньо з врахуванням показів та протипоказів індивідуально для кожного пацієнта. Кожен з цих методів має як переваги, так і недоліки, тому не слід вважати, що котрийсь є кращим, а інший – гірший, лікар завжди обирає найкращий варіант для свого пацієнта.

Операція триває приблизно 35-40 хв. і після цього пацієнт повертається в палату, де протягом кількох годин буде знаходитись під наглядом медичного персоналу. В першу добу хворий не вживає їжі, дозволяється зробити кілька ковтків води.

Період реабілітації

Тривалість періоду реабілітації залежить від індивідуальних особливостей організму, зокрема ступеня больового порогу. Зазвичай неприємні відчуття при ковтанні та прийомі їжі турбуватимуть пацієнта близько двох тижнів після операції.

В перші дні після оперативного втручання пацієнтові приписують знеболювальні ліки, а в подальшому зменшити дискомфорт допоможе ретельне дотримання рекомендацій. Не рекомендується вживання твердої чи недостатньо подрібненої їжі, кислого та фруктових соків, газованих напоїв. В перші післяопераційні дні температура їжі повинна бути дещо зниженою, це не тільки зменшить больові відчуття, але й допоможе запобігти розвиткові кровотечі чи інших ускладнень. Потрібно дотримуватись режиму пиття і вживати достатню кількість рідини, щоб запобігти надмірному висушуванню слизових. Слід уникати переохолодження та надмірних фізичних навантажень.

Можливі ускладнення

Найбільш частим ускладненням при проведенні тонзилектомії є кровотеча, яка може бути судинною або паренхіматозною. При найменшій підозрі на це ускладнення проводять фарингоскопію, видалення кров’яних згустків та ретельний огляд, щоб виявити джерело кровотечі. Кровотечу з судин ліквідують з допомогою загальновідомих хірургічних технік, а от паренхіматозну кровотечу можна зупинити, наклавши тампони, просочені гемостатиком.

Інші ускладнення зустрічаються доволі рідко, серед них:
– флегмона шиї;
– підшкірна емфізема;
– гематома глотки;
– гострий язичний тонзиліт;
– стоматит;
– гострий отит;
– внутрішньочерепні ускладнення тощо.

Для попередження розвитку інфекційних ускладнення проводять профілактичну антибіотикотерапію. З цією ж метою оперативні втручання не проводять в період загострення основного захворювання.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *