Дитячий організм є надто вразливим до впливу зовнішнього середовища, томе періоди адаптації супроводжуються частими захворюваннями ЛОР-органів. Найчастіше це трапляється на першому році життя дитини а також тоді, коли починає відвідувати дошкільні заклади чи протягом перших років у школі. Частими отити вважаться тоді, коли у дитини протягом року трапляється чотири чи більше епізоди. У такому випадку слід ретельніше обстежити дитину, щоб виявити причину такого стану, захворювання, які провокують розвиток запального процесу у порожнині середнього вуха.

Причини отитів у дітей

Причиною отитів у дітей може бути незрілість імунної системи та захисних механізмів організму. Регулярні простудні захворювання та такі інфекції дитячого віку як кір та вітрянка, підвищують ризик розвитку захворювань вуха. Також цьому сприяють анатомічні особливості будови органу слуху. В дітей досить коротка і широка євстахієва труба, що дозволяє інфекції верхніх дихальних шляхів швидко проникати у порожнину середнього вуха. Також барабанна перетинка дещо щільніша, ніж у дорослих і це сприяє хронізації запального процесу. Така її структура перешкоджає перфорації та швидкому розрішенню процесу. Дуже часто причиною отиту можуть бути аденоїдні розростання, які перекривають прохід та знижують аерацію. Нерідко причиною захворювання може стати банальне порушення правил гігієни та догляду за вухами та верхніми дихальними шляхами.

Ознаки отиту у дитини

Діагностувати певне захворювання у дитини дуже важко, оскільки вона не може конкретно пояснити, що її турбує, описати точну локалізацію болю. З немовлятами це взагалі становить проблему, оскільки єдиним способом сповістити про свої страждання є плач. Однак, все ж є певні критерії, які допоможуть запідозрити у дитини проблеми саме з вухом:

 1. Різке занепокоєння дитини, вередливість. При цьому якщо торкатися зони навколо вуха, плач посилюється.
 2. Малюк погано спить, часто прокидається вночі і при цьому кричить.
 3. Немовля відмовляється від годування без інших видимих на це причин. Так стається тому, що при смоктанні грудей біль у вусі посилюється.

Для старших дітей, важливими ознаками захворювання є наступні:

 • так звані стріляючі або ж ниючі болі в одному чи обох вухах;
 • виділення з вуха, особливо гнійні, з неприємним запахом;
 • зниження слуху;
 • підвищення температури, загальна слабкість. 

Якщо Ви спостерігаєте у своєї дитини подібні симптоми, то слід обов’язково звернутися до лікаря. Не слід намагатися самостійно лікувати вухо дитини, тим паче застосовуючи методи, які допомагають дорослим. Як вже згадувалося, у дітей є певні анатомічні та функціональні відмінності, тому лікування повинно проводитись кваліфікованим спеціалістом. Застосуванням недоцільного лікування чи народних методів терапії можна тільки призвести до розвитку ускладнень.

Ускладнення отиту у дітей

Якщо відкладати з візитом до лікаря чи неналежним чином лікувати отит, то з часом можуть розвинутися наступні ускладнення:

  • ушкодження вестибулярного апарату;
  • приглухуватість чи навіть глухота;
  • парез лицевого нерва;
  • мастоїдит;
  • запалення оболонок мозку.

 

 

Профілактика отиту у дітей

Всім відомо, що запобігти захворюванню набагато простіше, аніж лікувати його. Це суттєво економить не тільки час, але і фінанси. Для дітей, що часто хворіють респіраторними інфекціями важливо зміцнювати імунітет, уникати переохолоджень та дбати про збалансоване харчування.

Загалом заходи щодо профілактики отиту можна поділити на загальні та місцеві. До заходів, що впливають на стан цілого організму можна віднести:

– обов’язкове проходження вакцинацій згідно календаря щеплень, особливо це стосується гемофільної палички та пневмокока;

– своєчасне лікування застуди та грипу до повного видужання;

– зменшення контакту дитини з хворими дорослими, часте провітрювання приміщення;

– загальнозміцнюючі заходи. 

Не менш важливу роль відіграє правильний догляд за вухами та верхніми дихальними шляхами дитини. Потрібно правильно видаляти слиз із носа дитини. Малюкам це роблять з допомогою груші. А старші діти повинні вміти правильно звільняти носові ходи від слизу та ексудату. Це потрібно робити почергово з кожної ніздрі, не докладаючи надмірних зусиль.

Під час застуди чи захворювання горла дитина повинна вміти правильно полоскати горло, не заковтуючи розчин. Робити це слід доволі часто, хоча б кожні 4-6 годин. 

Слуховий прохід не вимагає особливого догляду. Однак, потрібно слідкувати, щоб дитина не видаляла сірку з допомогою вушних паличок чи із застосуванням гострих предметів. 

Під час купання також потрібно слідкувати, щоб вода не потрапляла у вуха дитини та не затримувалася там довго. Старайтеся одразу протерти зайву вологу рушничком. При купанні у відкритих водоймах чи басейні найбільш доцільно використовувати гумову шапочку. 

Дотримання таких простих профілактичних заходів допоможуть уберегти дитину від частих повторних захворювань. Також потрібно власним прикладом заохочувати дітей до занять спортом та дотримання правил здорового способу життя.